Part #: LED-52-14-HFB-E28PL
Model: LED-52
Desc: Annunciator
OEM: Applied Avionics
Sched-B: 8536509035
ECCN: EAR99
Cage Code: 32245
Part Number :
LED-52
FEATURES
  • LED lighting and the unique electrical drive and dimming protection circuit
  • Wide viewing angles and layered fault tolerance deliver sunlight readable and night vision
  • Flexibility in voltages, dimming, termination, sealing, circuit configurations and cap lighting
  • Captive mounting lugs and reversible mounting sleeve accommodates lighted overlay panel and panel thickness from .032” to .187” (0.81mm to 4.74mm)
  • Indicator, momentary action switch or alternate action switch
  • Up to four electromechanical switch poles rated up to 7.5 amps
  • Solderless bodies have keyed connector plug for easy installation and prevent incorrect mating
  • High Capacity, Compact and Short body options
  • Voltage options: 28VDC, 28VAC, 5VAC, 5VDC, 115V 400Hz and 115V 60Hz (Standard Square); 28VDC (Large Rectangular