Part #: 010-00813-A0
Model: GTN-650
Desc: WAAS GPS/Nav/Com - Touchscreen
OEM: Garmin
Sched-B: 8526910070
ECCN: 7A994
Cage Code: 0TRC3
Part Number :
Garmin Logo
GTN 650
FEATURES
  • Touchscreen WAAS GPS/COMM/NAV with Multifunction Display capabilities
  • Menu-driven graphical interface on color LCD touchscreen display
  • 4.9" diagonal high-resolution TFT display
  • On screen alphanumeric entry options
  • Feature-rich MFD capabilities: moving map, airways, approaches & more
  • Visual approaches, with lateral and vertical guidance
  • Support for forwarding GTX attitude through the Flight Stream 510 to portable devices
  • GPS TSO'd to C146c, authorized for Class 1, 2, 3 (LPV)
  • GPS WAAS-certified to Gamma-3 approach capability
  • WAAS-corrected GPS signal accuracy to 1 M RMS
  • Graphical flight planning (including airway navigation)
  • Edit your entire route on the map screen and easily enter new or modify existing waypoints
  • VHF COMM transceiver: 8.33 or 25 kHz channel spacing
  • Recent & favorite user frequencies are easily accessed
  • Holding down the volume knob will automatically dial in the emergency frequency
  • Com transmit power: 10W standard, 16W optional
  • Integrated control/display for remote transponder
  • Flight control system interface for select autopilots
  • Optional XM WX satellite weather and XM Radio
  • SafeTaxi airport diagrams
  • Features a front-loading SD card reader - easily update your databases
  • The 16 Watt COM Enablement Card, Garmin P/N 010-00878-04, is to be used on 28 VDC aircraft only