Part #: K10-00265-00
Model: GTX-3000
Desc: Mode S / ADS-B Transponder
OEM: Garmin
Sched-B: 8526100010
ECCN: 7A994
Cage Code: 0TRC3
Part Number :
GTX-3000
FEATURES
  • Implements ARINC, UF16 and DF16, and BDS(3,0) support for TCAS II operation
  • Designed to be controlled from a Garmin Intergrated Flight Deck
SPECIFICATIONS
eNVIRONMENTAL QUALIFICATION FORM: 005-00503-01 FCC AUTHORIZATION: Emission Designator 8M94M1D
FCC AUTHORIZED ID: IPH - 01443 MAXIMUM OPERATING ALTITUDE: 55,000 ft.
antenna cable requirements: Cable + bulkhead connector loss @ 1090 MHz <3.0 dB HUMIDITY: 95% non-condensing
OPERATING TEMPERATURE RANGE: -55°C to +70°C TRANSMITTER POWER: 250 Watts minimum, 300 Watts nominal
transmittter frequency: 1090 MHz ± 1 MHz receiver frequency: 1030 MHz
receiver sensitivity: -74 dBm nominal for 90% replies MAXIMUM DAYS OF CONTINUOUS: 48 days
external suppression input: Low ≤ 1.0 V; High ≥ 9 V external suppression output: Minimum is greater than +18V into 350 Ω in parallel w/1800 pF, Maximum is less than +36V into any load