Part #: TDFM9100-P91783NV
Model: TDFM-9100
Desc: Multi-Band Airborne FM Transceiver
OEM: Technisonic
Sched-B: GLOBAL NOTES
ECCN: SEE GN
Cage Code: 43735
Part Number :
TDFM-9100
FEATURES
  • NVG Display is an available option
  • Optional P25 Phase 1 (FDMA) and Phase 2 (TDMA) Trunking is also available.
  • Optional Encryption protocols: AES, DES-OFB, DES-XL, DVP, DVP-XL.
  • Standard ADP Encryption
  • Each radio module independently supports SCAN across its entire frequency spectrum.
  • Supports simulcast and cross-band repeat.
  • Programming is via a Motorola APX CPS software program.
  • Dimensions: 3.0” (H), 5.75” (W) and 8.5” (D)
  • Max Weight 3.5 lbs.
  • TDFM-9100 Installation Instructions
SPECIFICATIONS
Dimensions: Approx. (L) 8.0" x (W) 5.75" x (H) 3.0" Weight: 3.5 Lbs (1.6 Kg)
Operating Temperature: 30° C to +60° C VOLTAGE: 28.0 VDC ± 15%
Altitude range: -1,500 ft to 55,000 feet CURRENT: 500 mA minimum / 7.5A maximum
audio output power: (including sidetone) 65 mW into 600Ωmicro Microphone Inputs: Carbon or Equivalent
Panel Back Lighting: Voltage-28 or 5 Volts AC or DC (selectable), Current- 100 mA  RF Output Power: 1 or 6 Watts (VHF), 1 or 5 Watts (UHF), 1 or 2.5 Watts (764 – 806), 1 or 3 Watts (806 – 870)
VHF Band: 136 to 174 MHz UHF LO Band: 380 to 470 MHz
UHF HI Band: 450 to 520 MHz UHF Band: 380 to 520 MHz
700 / 800 Bands: 764 to 870 MHz FM Hum and noise in dB (wideband): VHF  -48 , UHF -45, 800 -45
Modulation Limiting: Wide band ± 5 kHz, Narrow band ± 2.5 kHz Storage temperature: -40° C to +80° C