Part #: 010-N1912-30
Model: GI-275
Desc: Electronic Flight Instrument
OEM: Garmin
Sched-B: 9014900000
Part Number :
Garmin GI-275: The Ultimate Digital Instrument Upgrade for General Aviation
Bright, Sunlight-Readable Display with Touch and Knob Controls
Seamless Connectivity: Bluetooth & WiFi
Multiple GI-275 Variations for Enhanced Functionality
ADAHRS and Autopilot-Integrated Models
ivsi and esi replacement info link
Certified TCAS I/II Indicator & Electronic Standby Instrument (ESI)
Upgrade to the Future of Flight with Garmin GI-275
Upgrade your aircraft today with the Garmin GI-275 and experience the future of aviation!
FEATURES
  • 3.125" Round Multifunction Instrument
  • Attitude Indicator, HSI, CDI, MFD, EIS, Standby Capability
  • Touchscreen Display with Dual Concentric Knobs
  • Compatible with Garmin and 3rd Party Autopilots
  • Built-in Wireless Connectivity (WiFi & Bluetooth)
  • Available with 60-minute backup battery
  • Approved for Installation in over 1000 Part 23 Class I/II/III & Class III Part 25 aircraft
  • Attitude Indicator can be primary source for attitude, turn coordination, altitude, airspeed
  • Integrated solid-state ADAHRS version available
  • Optional Synthetic Vision Technology
  • HSI version replaces primary HSI; supports digital & analog navigation receivers
  • Built-in VFR GPS (requires GPS antenna)
  • Automatic Reversionary Capability for seamless reversionary mode with dual GI-275 installations
  • Radar Altimeter Display
  • EIS version provides engine data logging and exporting to Garmin Pilot
  • Updating available via GSB-15
        GI275 Autopilot Compatibility PDF
SPECIFICATIONS
WIDTH: 3.25" (82.6 mm) display resolution: 480 x 433 pixels
height: 3.25" (82.6 mm) OPERATING VOLTAGE: 14/28 VDC
depth: 6.44" (163.6 mm) temperature range:  -20°C to +55°C
DEPTH W/ CONNECTOR: 7.40" (188.0 mm ALTITUDE RANGE: -1,500 ft to 55,000 ft
weight: 1.9 lbs (0.86 kg) to 2.4 lbs (1.1 kg) WI-FI CLASS: 802.11b/g/n
DISPLAY SIZE: 2.69” diameter
Part Number: Description:
Please Note: Garmin "010" P/N's are Catalog ONLY